Jaki jest obecnie stan populacji susła moręgowanego w Europie oraz w jaki sposób stworzyć europejski plan ochrony susła - między innymi o tym dyskutowali uczestnicy konferencji poświęconej susłom: IV European Ground Squirrel Meeting (IV EGSM). Konferencja odbyła się w dniach 5-7 września w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie), a za jej organizację było odpowiedzialne Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra". Wśród naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych biorących udział w IV EGSM znaleźli się specjaliści z Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Rumunii, Niemiec, Holandii, Rosji i Kanady. Oprócz prezentacji dotyczących ekologii, genetyki, rozmieszczenia i ochrony susła moręgowanego, w programie znalazły się także prelekcje dotyczące innych gatunków susła: susła perełkowanego, susła żółtego i susła północno-amerykańskiego. Tradycyjnie zostało przeprowadzone głosowanie na najlepszą prezentację. W kategorii "Najlepsza prelekcja" największą liczbę głosów uzyskała prezentacja "The ground squirrel action plan of Lower Austria: results from eight years of souslik conservation in the Austrian province" przedstawiona przez Karin Enzinger z Austrian League for Nature Conservation, natomiast w kategorii "Najlepszy poster" pierwsze miejsce zdobyła - ku naszej radości - prezentacja "Cannibalistic behavior as a factor increasing the road mortality of Uinta ground squirrel" przygotowana przez Erickę Ceballos z Animal Conservation and Wildlife Foundation i Andrzeja Kepela z PTOP "Salamandra".
Dodatkową atrakcją konferencji był wyjazd do Parku Krajobrazowego Góra św. Anny.
Miejsce IV EGSM zostało wybrane nieprzypadkowo: to właśnie w Kamieniu Śląskim na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku widziano ostatniego susła moręgowanego i to tutaj w 2005 r. przeprowadzoną pierwszą udaną reintrodukcję tych ssaków w Polsce.
Europejska konferencja poświęcona susłom odbywa się co dwa lata. Pierwsza miała miejsce w 2006 r. na Węgrzech, druga w 2008 r. w Republice Czeskiej, a trzecia w 2010 r. w Turcji.
Polskie Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” dziękuje instytucjom, które wsparły organizację IV EGSM:
- partnerom i patronom: Katedra Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA
- sponsorom: Solaris Bus & Coach
Julia Kończak