PTOP „Salamandra” wydało trzy publikacje związane z nietoperzami. Mamy nadzieję, że przyczynią się do podniesienia skuteczności ochrony tych zwierząt w Polsce.
Pierwsza to broszura kierowana do straży miejskich i gminnych. Omówiono w niej najczęstsze rodzaje problemów dotyczących nietoperzy, z którymi strażnicy mogą się spotkać, oraz rekomendowane sposoby działania w takich sprawach. Publikacja została wydrukowana w takim nakładzie, aby każdy strażnik w Polsce dostał egzemplarz.
Ponieważ nietoperze powszechnie zakładają kolonie rozrodcze w budynkach mieszkalnych, druga publikacja to folder dla właścicieli domów z nietoperzami. Omówiono w nim podstawowe obawy i kłopoty, które mogą się pojawić w związku z takim sąsiedztwem oraz sposoby radzenia sobie z nimi (legalne i bezpieczne dla nietoperzy i ludzi).
Liczne obiekty zakwaterowania turystów położone są na lub w pobliżu terenów przyrodniczych. Nic więc dziwnego, że często stają się także miejscem „zakwaterowania” zgrupowań nietoperzy. Takie współdzielenie budynku może powodować różne reakcje u gości hoteli, pensjonatów czy domków kampingowych. Dlatego dla takich obiektów przygotowaliśmy ulotki, które można zostawić w pokojach czy recepcji. Wynajmujący pokój czy domek dowie się z tej publikacji o zwiększonej możliwości spotkania z nietoperzem oraz pozna zasady zachowania w różnych takich sytuacjach.
Wszystkie te publikacje są także nieodpłatnie dostępne w formie plików PDF (linki poniżej).
Publikacje te zostały opracowane i wydane w ramach projektu „GACEK – kompleksowy program podnoszenia świadomości społecznej na temat ekosystemów stanowiących siedliska nietoperzy”, dofinansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz z Budżetu Państwa.