Analizując dotychczas przygotowywane raporty dotyczące oddziaływania planowanych farm elektrowni wiatrowych na środowisko trzeba stwierdzić, że ich jakość jest rozmaita. Co prawda coraz częściej pojawiają się rzetelne opracowania przygotowane przez fachowców, z wykorzystaniem najlepszej dostępnej wiedzy, wciąż zdarzają się jednak raporty, w których część dotycząca wpływu inwestycji na walory przyrodnicze dyskwalifikuje te opracowania jako podstawę właściwej oceny.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak wiedzy, jakie standardy powinny być spełnione przy tego typu opracowaniach. Ów brak wiedzy dotyczy zarówno inwestorów, organów ustalających zakres raportów i dokonujących ich oceny i przyjęcia, jak i wykonawców. W odniesieniu do ptaków w roku 2008 opracowano już pewne standardy. Tymczasem jak wykazują badania i doświadczenia z innych krajów, farmy turbin wiatrowych mogą mieć w niektórych lokalizacjach podobne, a nawet większe negatywne oddziaływanie na nietoperze, niż na ptaki.
W związku z powyższym organizacje przyrodnicze skupione w Porozumieniu dla Ochrony Nietoperzy przyjęły dziś dokument pt. Tymczasowe wytyczne dotyczące oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na nietoperze (na rok 2009), opracowany przez zespół ekspertów z różnych regionów Polski, powstały podczas ubiegłorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej w Sierakowie. Wytyczne te uzyskały także rekomendacje Państwowej Rady Ochrony Przyrody do stosowania w roku 2009.
Opracowanie to zawiera zestaw minimalnych standardów, które muszą być spełnione, aby część raportu dotycząca oddziaływania elektrowni wiatrowych na nietoperze, mogła być uznana za wykonaną prawidłowo – zgodnie z współczesną wiedzą i najlepszą praktyką. Opracowanie to opiera się o ogólniejsze zalecenia Porozumienia o Ochronie Populacji Europejskich Nietoperzy EUROBATS, które także mogą być wykorzystywane jako źródło wiedzy o prawidłowych zasadach przygotowywania takich raportów.
Andrzej Kepel